Giriş / Kayıt Ol

Daha ne bilmediğini bilemeyenlere tepkiliyim

12 Eki 2018, 20:07

Eminim sizin de etrafınızda böyle insanlar vardır. Bazen öyle bir ortamda yaşamak, hayatınızın belli bir döneminde zaman geçirmek zorunda kalıyorsunuz ki, etrafınızdaki insanların bulundukları ortamla olan uyumsuzluklarını farkedebilme kabiliyetleri olmadan böbürlenmelerini, şovlarını izlemek durumunda bırakılıyorsunuz mecburen. Bu arkadaş ortamı, aile-akraba ortamı ya da çalıştığınız iş yeri olabilir. Her yerde var.

Bunu aslında şöyle örneklemek istiyorum. Mesela siz tıp mezunu, 6 seneniz bir şeyleri öğrenmekle geçmiş, insan anatomisinin temellerini bilen, mevcut bilgisine bir şeyler katmak, eksikliklerini gidermek, daha iyi şeyler görüp kendini geliştirmek isteyen, önceden hatrı sayılır bazı hastanelerde çalışmış bir doktorsunuz. Ama girdiğiniz hastanede bir bakıyorsunuz mesela atıyorum makine mühendisliği mezunu olup hastaneye alınmış, asıl işi içerideki hastaları idare edip başka doktorları çalıştırmak olan, doktorlara özgü 3-5 tabir duymuş, doktorluğunu bu zanneden havalarda dolaşan insanlar var. Sonra mesela çıkıp bunların "kan grubu" kelimesini duyduklarında şaşırmalarını ya da "insan sağlığını bilmeme gerek yok ki her şey tıp mı ya" gibi laflarını duyup şok olursunuz. Bunlar kendilerini gerçekten doktor zannederler, zannederler ki bütün doktorlar aslında buna benzer şeyler yapıyor. Bi de sonra üstüne görürsünüz ki hastanenin stratejisi, tarzı zaten buymuş. Utanmasalar size "sen niye tıp biliyosun" diyecekler. Bi de hiç bir tıp bilginize değer verilmediği, kullanamadığınız için sizi de daha aşağıda, daha sıradan görürler. Derdinizi anlatacak, gerçek kişiliğinizi gösterebilecek bir ortam bulamazsınız.

Ondan sonra gerçekten iyi işleyen bir hastane atıyorum kesiksiz, sancısız kalp ameliyatları vs. gibi üst düzey şeyler yaparken sizin olduğunuz yer soğuk algınlığıyla nasıl baş edileceğine anca uğraşıyordur. Ordan biri çıkar sağdan soldan Nurofen ilacını duymuştur, bunu önerir, herkes imrenerek bakar, "vay be nasıl bir doktor, mükemmel" derler. Tabi bunu duyanlar da kendilerinin mükemmel bir doktor olduklarını düşünürler. Siz de bu ortamda şaşkınlıktan, şok olmaktan artık napıcağınızı bilemezsiniz, odaklanamazsınız.

Eminim böyle ortamlarda sizde kalmışsınızdır. Dediğim gibi arkadaş çevreniz, akraba çevreniz ya da iş çevreniz. İlla ki hayatınızın belli bir döneminde bu tarz bir şeylere maruz kalabiliyorsunuz. Tepkiliyim ama yapacak bir şey yok, gün geliyor bunu çözecek bir çözüm buluyorsunuz.

promo